سوالات متداول

1. آیا برای دریافت تابعیت و گذرنامه‌ی دوم یا اقامت واجد شرایطم؟
هر کشور شرایط خاصی دارد که متقاضی باید واجدشان باشد تا بتواند برای برنامه‌های تابعیت یا اقامت از راه سرمایه‌گذاری آن کشور درخواست بدهد. سن بالای ۱۸ سال، عدم سوء پیشینه، قانونی‌بودن منبع وجوه و سرمایه‌گذاری در یکی از گزینه‌های تأییدشده‎ی دولت از جمله شرایط اصلی است.
2. دولت‌ها چگونه درباره‎ی رد یا قبول درخواست تصمیم می‌گیرند؟
دولت‌ها با مؤسسات شخص ثالث و مستقل راستی‌آزمایی قرار داد عقد می‌کنند، و این مؤسسات با استفاده از ابزارهای راستی‌آزمایی سوابق متقاضیان را وارسی می‌کنند. این وارسی‌ها شامل صحت‌سنجی مدارک صادره از نهادهای رسمی کشور مبدأ و محل اقامت متقاضی، گزارش‌های رسانه‌ها و صحت‌سنجی کسب‌وکارها و شرکت‌هایی است که یا تحت مالکیت متقاضی‌اند یا متقاضی با آنها سروکار داشته است. همچنین، دولت از طریق سازمان‌های مجری قانون و اینترپل دقیقاً سوابق متقاضی را بررسی می‌کند تا از عدم سوء پیشینه‎ی وی مطمئن شود. وقتی همه‎ی وارسی‌ها تمام شد، دولت در خصوص درخواست تصمیم می‌گیرد.
3. در صورت رد درخواست، تکلیف چیست؟
قبولی و یا عدم قبولی پرونده های اقامتی و مهاجرتی بسته به نظر مسئولين اداره ی مهاجرت کشور مقصد دارند. ‌وکلای مهاجرتی وظیفه ی دریافت مدارک متقاضیان و پروسسینگ این نوع پرونده ها را دارند و کشور مقصد قانونا مختار است که بسته به شرایط متقاضی، درخواست اقامت و یا تابعیت ایشان را قبول و یا رد نمایند. اما در صورتی که مدارک شما کافی و صحیح باشند و در ایران و خارج از ایران سو پیشینه نداشته باشید، شانس‌ موفقیت پرونده ی مهاجرتی شما و خانواده ی شما بسیار بالا بوده و نباید برای شروع پرونده ی خودتان نگران باشید. اما اگر‌به هر دلیلی مانند تغییر قوانین مهاجرتی‌کشور مقصد و یا اعمال تحریم های بین المللی در طول پرونده مواجه شوید و پرونده ی شما مردود اعلام شود، متاسفانه هزینه هایی که تا آن مرحله انجام داده اید سوخت شده و قابل بازگشت به شما نخواهد بود. دلیل این امر نیز این است که هزینه های پرونده ی شما توسط وکیل به ادارات و وکلای محلی مربوطه پرداخت گردیده و طبق قانون قبل عودت نخواهد بود. به همین دلیل و برای امنیت سرمایه گزاری موکلین، دفاتر حقوقی پلوکو گروپ، کلیه ی هزینه های پرونده را بصورت اقساط از موکلین خود دریافت می کند تا در صورت عدم موفقیت پرونده، دچار ضرر و زیان جدی نشوند.
4. چه کسانی افراد تحت تکفل متقاصی اصلی محسوب می‌شوند؟
واجد شرایط بودن افراد تحت تکفل از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، اما معمولاً همسر و فرزندان زیر سن قانونی، چه خونی باشند یا فرزندخوانده، واجد شرایط محسوب می‌شوند. فرزندان تحت تکفل بالای هجده‌ساله را نیز، در صورتی که واجد معیارهای خاصی باشند، می‌توان لحاظ کرد. علاوه بر این، والدین و گاهی پدربزرگ و مادربزرگ متقاضی اصلی و همسران‌شان را هم می‌توان، در صورت داشتن شرایط، تحت پوشش قرار داد. همچنین، در بعضی برنامه‌های استثنایی، خواهر و برادر متقاضی اصلی و همسرش، اگر واجد معیارهای خاصی باشند، لحاظ می‌شوند.
5. بعد از کسب کارت اقامت اروپا برای متقاضی اصلی، با چه شرایطی می توان اعضای خانواده‌ را اضافه کرد؟
اطلاع از معیارها و هزینه‌های ذیربط اضافه‌کردن اعضای خانواده در کشور خاص مدنظر موضوع مهمی است. شاید اطلاع از این موضوع عاملی کلیدی برای انتخاب از میان دو برنامه‎ی مختلف باشد.
6. اگر در پرونده‌ام سابقه ی دادگاهی‌شدن یا نقطه ی تاریکی داشته باشم، چه می‌شود؟
در‌پرونده های تابعیت و پاسپورت دوم بریتانیایی (دومنیکا) این نکته مشکل ساز می باشد. پس اگر در کشور متبوع خود و یا در هر کشور دیگری از قبل سو پیشینه دارید نمی‌توانید برای این برنامه های تابعیتی سریع اقدام بفرمایید.
اما برای دریافت اقامت اروپا، بسته به قوانین مهاجرتی کشور مقصد، امکان تقاضا و دریافت کارت اقامت برای شما وجود خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر در این باره، لطفا با ما تماس بگیرید
7. در‌صورت تقاضا و دریافت تابعیت و پاسپورت سریع دوم؟ آیا باید تابعیت مادرزادی خودم را ترک کنم؟
کشورهایی که برنامه ی تابعیت و پاسپورت دوم دارند از شما نخواهند خواست که تابعیت کشور مادری خودتان را ترک کنید پس در نتیحه می توانید دو تابعیتی شوید.
8. اگر تابعیت مادرزادی‌ام مشکل‌دار باشد چه می‌شود؟
بعضی کشورها درخواست اتباع بعضی از کشورهای خاص را قبول نمی‌کنند، با این حال برای هر ملیتی راه‌حلی هست. برنامه‌های اقامت در کل از این نظر انعطاف‌پذیرترند، چرا که کشور مدنظر به شما تابعیت نمی‌دهد، بلکه حق اقامت در آن کشور را به شما اعطا می‌کند.
9. آیا باید به زبان کشور مدنظرم مسلط باشم؟
برنامه‌های تابعیت از راه سرمایه‌گذاری متقاضی را به یادگیری زبان ملزم نمی‌کنند. از طرف دیگر، در برنامه‌های اقامت، وقتی متقاضی واجد شرایط تقاضا برای تابعیت می‌شود، ممکن است در این مرحله از وی آزمون زبان گرفته شود. این موضوع از کشوری به کشوری دیگر متفاوت است.
10. آیا باید به کشور مدنظرم سفر یا در آن اقامت کنم؟
برنامه‌های تابعیت از راه سرمایه‌گذاری متقاضی را برای گرفتن تابعیت به اقامت در کشور ملزم نمی‌کنند. با این حال، بعضی از برنامه‌های تابعیت در صورتی گذرنامه/پاسپورت می‌دهند که متقاضی هر از گاهی سفر کوتاهی به آن کشور بکند. از طرف دیگر، در برنامه‌های اقامت، ممکن است تمدید اقامت مستلزم آن باشد که هر از گاهی به آن کشور سفر کنید. همچنین، در برنامه‌های اقامت، ممکن است شرط کنند که باید برای مدت خاصی در آن کشور زندگی کنید تا بتوانید درخواست تابعیت بدهید.

تابعیت

11. تابعیت دوم، گذرنامه ی دوم و تابعیت مضاعف یعنی چه؟
تابعیت دوم، گذرنامه ی دوم و تابعیت مضاعف به فردی اشاره می‌کند که در آن واحد شهروند قانونی دو یا چند کشور است. در بعضی کشورها، اتباع نمی‌توانند تابعیت دوم داشته باشند؛ بنابراین، پیش درخواست برای گرفتن تابعیت کشوری دیگر، لازم است بررسی کنید که در کشور زادگاه‌تان چنین قانونی وجود دارد یا خیر. در‌کلیه ی برنامه های تابعیتی که ما قبول می کنیم تابعیت مضاعف مجاز است.
12. تابعیت از راه سرمایه گذاری چیست؟
تابعیت از راه سرمایه‌گذاری یکی از دسته‌های خاص قانون تابعیت است و فقط تعداد کمی از کشورهای جهان چنین ماده‌ای در قوانین خود دارند. با استفاده از برنامه‌های تابعیت از راه سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران و خانواده‌های‌شان می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور مدنظرشان به تابعیت قانونی آن کشور برسند. مزیت این دسته‎ی خاص از قانون تابعیت در آن است که تابعیت در زمان کوتاه‌تری نسبت به فرآیندهای سنتی مهاجرت به‌دست می‌آید، و شرط اقامت فیزیکی یا مطرح نیست یا کوتاه است.
13. مزایای تابعیت دوم چیست؟
داشتن تابعیت دوم مزایای متعددی دارد: می‌توانید به اقتصادهای امن و شکوفا دسترسی داشته باشید و راحت‌تر به فرصت‌های تجاری و بازارهای جهانی، خدمات درمانی در سطح جهانی و فرصت‌های تحصیل برای این نسل و نسل‌های آینده دسترسی پیدا کنید. نباید خودتان را به تابعیت مادرزادی‌تان محدود و محصور کنید. تابعیت دوم کمک‌تان می‌کند که زندگی شادمان‌تری داشته باشید.با کسب تابعیت و پاسپورت دوم شما و خانواده ی محترمتان توانایی سفر به تعداد کشورهای بیشتری مخصوصا کشورهای متمدن دنیا را بدون درخواست به ویزا پیدا خواهید کرد. فرزندان شما در آینده بدون نگرانی از ردی ویزاهای دانشجویی، می توانند به کشورهای متمدن دنیا سفر کنند و در هر دانشگاهی که علاقمند هستند ثبت نام نموده و ادامه تحصیل دهند. همچنین شما از لیست اتباع تحریمی خارج شده و می توانید در‌ بانکهای درجه ی یک دنیا، حساب بانکی شخصی داشته باشید و مستر و ویزا کارت دریافت کنید. اطلاعات بیشتر در مورد مزایای تابعیت دوم را در صفحه ی پاسپورت دومنیکا مطالعه بفرمایید.
14. کدام کشورها امکان تابعیت از راه سرمایه‌گذاری دارند؟
در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی کشور مشترک المنافع بریتانیایی دومنیکا اپلیکیشن های تابعیت و پاسپورت سریع ایرانیان را پذیرش می‌ کند. متاسفانه سایر کشورهای مشترک المنافع مانند سنت لوشیا، سنت کیتس و نویس و گرانادا که برنامه های مهاجرتی تابعیت و پاسپورت سریع دارند، از پذیرش ایرانیان امتناع می کنند. کشور مشترک المنافع وانواتو نیز تنها ایرانیانی را پذیرش می‌ کند که بتوانند پنج سال اقامت رسمی خارج از ایران را نشان دهند.
15. هزینه‌های درخواست برای تابعیت از راه سرمایه‌گذاری کدام است؟
هزینه‌های ثبت درخواست تابعیت از راه سرمایه‌گذاری به برنامه‎‎ی مدنظر، تعداد اعضای خانواده و سن فرزندان بستگی دارد. همچنین، این هزینه به مسیری که برای درخواست تابعیت انتخاب می‌کنید، یعنی اهدای کمک به صندوق‌های دولتی، سرمایه‌گذاری در املاک یا سرمایه‌گذاری در سایر دارایی‌های مالی، بستگی دارد.
در کل برنامه ی تابعیت و پاسپورت کشور مشترک المنافع دومنیکا همراه با کلیه ی هزینه های دولتی و وکالت و غیره از ۱۴۰۰۰۰ دلار برای متقاضی مجرد و ۱۷۰۰۰۰ دلار برای زن و شوهر شروع می شود. در صورت داشتن فرزندان این هزینه بیشتر خواهد شد.
16. به چه روش‌هایی می‌توان برای تابعیت از راه سرمایه‌گذاری اقدام کرد؟
روش‌های متفاوتی برای درخواست تابعیت از راه سرمایه‌گذاری وجود دارد که عبارت‌اند از کمک مالی به یکی از صندوق‌های تأییدشده ی دولت، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی تأییدشده ی دولت یا سرمایه‌گذاری در سایر دارایی‌های مالی، از قبیل اوراق قرضه ی دولت و سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای محلی یا راه‌اندازی استارت‌آپ. هر کشور قوانین متفاوت و مسیرهای سرمایه‌گذاری از پیش تعیین‌شده ی خودش را برای اعطای تابعیت دارد.
17. تابعیت از راه «اهدا» چیست؟
بعضی دولت‌ها صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارند و، در ازای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، به متقاضیان تابعیت می‌دهند. این صندوق‌ها بازدهی ندارند و سرمایه غیرقابل‌استرداد است و،‌به همین دلیل، این سرمایه‌گذاری‌ها «اهدای کمک» خوانده می‌شوند.
بنابراین، کشورها می‌توانند این وجوه را به منظور تقویت اقتصاد در پروژه‌های خودشان، از قبیل پروژه‌های عمرانی، توسعه‎ی کسب‌وکار و ایجاد شغل، سرمایه‌گذاری کنند.
کمک مالی غیرقابل‌استرداد فقط یک بار در ازای تأیید درخواست تابعیت، و بعد از راستی‌آزمایی‌ها و بررسی‌های موشکافانه، انجام می‌شود.
18. چه تفاوتی میان برنامه‌های تابعیت از راه سرمایه‌گذاری و اقامت از راه سرمایه‌گذاری وجود دارد؟
در بعضی از برنامه‌های تابعیت از راه سرمایه‌گذاری، متقاضی لازم نیست به آن کشور برود و تابعیت و گذرنامه/پاسپورت طی تقریباً 5 الی 10 ماه (بسته به برنامه و پیچیدگی‌های پرونده‎ی متقاضی) اعطا می‌شود. در برنامه‌های اقامت از راه سرمایه‌گذاری، اقامت (و نه تابعیت) طی سه ماه اعطا می‌شود و بعد از 5 سال متقاضی می‌تواند برای تابعیت درخواست بدهد، به شرطی که همه ی شرایط قانونی را داشته باشد. اقامت چندساله در کشور و پرداخت مالیات از جمله ی این شرایط است، و در بعضی موارد ممکن است برنامه ی اقامت اصلاً به تابعیت منجر نشود، زیرا این موضوع در حیطه‌ی اختیارات دولت است.‎
19. چطوری برای تابعیت دوم درخواست بدهم؟
بسته به برنامه، فرآیند تقاضا برای تابعیت دوم از طریق یکی از سازمان‌های مجاز مدنظر دولت، انجام می‌شود. در تعداد زیادی تقاضانامه، با دولت‌ها همکاری تنگاتنگی کرده‌ایم. به‌طور مستمر، سیستم‌ها و پروتکل‌های‌مان را بر طبق الزامات دولت‌ها به‌روزرسانی و پالایش می‌کنیم. می‌توانید با ما تماس بگیرید و برای مشاوره‌‎ی رایگان وقت بگیرید تا درباره روند ثبت درخواست اطلاعات بیشتری دریافت کنید.
برای درک دقیق فرآیند، لطفاً با یکی از مشاوران رسمی ما تماس بگیرید.

اقامت

20. اقامت دوم چیست؟
اقامت دوم اقامتی است که در کشوری متفاوت از کشور اصلی یا محل اقامت کنونی‌تان اخذ می‌کنید. تعداد زیادی از کشورها به اتباع یا مقیمان خود اجازه می‌دهند اقامت کشورهای مختلف را داشته باشند و از همه ی آنها بهره‌مند شوند.
21. اقامت از راه سرمایه گذاری چیست؟
اقامت از راه سرمایه‌گذاری، که به ویزای طلایی معروف است، یکی از دسته‌های قانون اقامت است که به افراد اجازه می‌دهد، از طریق سرمایه‌گذاری در بخشی که در قانون اقامت هر کشور مقرر شده است، مجوز اقامت قانونی بگیرند. تفاوت میان اقامت از راه سرمایه‌گذاری و اقامت از طریق فرآیند مرسوم در آن است که در اقامت از طریق سرمایه‌گذاری اگر هم شرط اقامت فیزیکی وجود داشته باشد، مدتش کوتاه است.
22. چه حقوقی از طریق اقامت کسب می‌شود؟
با داشتن مجوز اقامت، می‌توانید به‌صورت قانونی، ولی نه به‌عنوان شهروند، در کشور میزبان اقامت کنید. دارندگان اقامت از حق زندگی، کار، تحصیل و دسترسی به خدمات درمانی کشور میزبان بهره‌مندند. بعضی کشورها، بعد از چند سال و در صورت داشتن پاره‌ای شرایط خاص، از قبیل زندگی در آن کشور برای مدتی معین و یادگیری زبان آن کشور، تابعیت می‌دهند.
23. کدام کشورها امکان اقامت از راه سرمایه‌گذاری دارند؟
یونان، اسپانیا، آلمان، اسلوانیا، لهستان
24. مزایای اقامت دوم برای خانواده‌ام چیست؟
با اخذ اقامت دوم، خانواده به مزایایی همچون نظام بهداشت، دانشگاه و فرصت‌های شغلی جدیدی که احتمالاً در کشور زادگاه‌تان وجود ندارد دسترسی خواهد داشت.

مالیات

25. اسلوانیا
• ۱۹ درصد مالیات بر شرکت‌ها
26. پاراگوئه
• ۱۰ درصد مالیات بر شرکت ها
27. پاراگوئه
• بسته به میزان سود سالیانه بین ۲۵ الی ۳۵ درصد
28. مونته‌نگرو

• مونته‌نگرو یکی از پایین‌ترین نرخ‌های مالیات بر درآمد را در اروپا دارد که از ۹ درصد شروع می‌شود.
• نرخ مالیات بر شرکت‌های سهامی فقط ۹ درصد است.

29. یونان

• افراد غیرمقیم فقط برای درآمد حاصل از یونان مالیات می‌دهند.
• مالیات بر عواید سرمایه‌ای و مالیات بر ثروت یا ارزش خالص دریافت نمی‌شود.
• حق تمبر برای افراد ۳.۶ درصد است.
• مالیات بر املاک، بسته به خصوصیات ملک، شامل یک مالیات اصلی است و مالیات دیگری که برای ملک‌های با ارزش بیشتر از ۳۰۰ هزار یورو محاسبه می‌شود.
• مالیات بر ارث از ۱ تا ۱۰ درصد برای خویشاوندان نزدیک در نوسان است.

30. پرتغال

• افراد غیرمقیم فقط برای درآمد حاصل از پرتغال مالیات می‌دهند.
• نرخ مالیات بر درآمد حاصل از املاک ثابت و ۲۸ درصد است.
• شهرداری برای فروش و انتقال املاک مالیات دریافت می‌کند.
• به جز در بعضی موارد استثنایی، حق تمبر برای مالیات بر ارث یا املاک ۱۰ درصد است.
• مالیات بر ثروت یا ارزش خالص دریافت نمی‌شود.

31. اسپانیا

• افراد غیرمقیم فقط برای درآمد حاصل از اسپانیا مالیات می‌دهند.
• برای عواید سرمایه‌ای نرخ‌های تصاعدی اعمال می‌شود.
• حق تمبر ۰.۵ تا ۱ درصد است.
• مالیات بر عواید سرمایه‌ای ۷ درصد است.
• شهرداری‌ها مالیات بر املاکی با اضافه‌بهای موقتی تا ۱۰ درصد دریافت می‌کنند.
• مالیات بر املاک موروثی بین ۷ تا ۳۴ درصد است.

32. گرنادا

• افراد غیرمقیم فقط برای درآمد حاصل از گرنادا مالیات می‌دهند.
• مالیات بر عواید سرمایه‌ای، حق تمبر، مالیات بر تحصیل سرمایه، مالیات بر ارث و مالیات بر ثروت یا ارزش خالص گرفته نمی‌شود.
• مالیات بر املاک، بسته به کاربری ملک، بین ۰ تا ۰.۵ درصد است.

33. مشترک‌ المنافع دومینیکا

– مالیات بر عواید سرمایه‌ای، مالیات، مالیات بر املاک، حق تمبر، مالیات بر تحصیل سرمایه، مالیات بر ارث و مالیات بر ثروت خالص یا ارزش خالص دریافت نمی‌شود.
– افراد غیرمقیم فقط برای درآمد حاصل از دومینیکا مالیات می‌دهند.
– معاهده‌های مالیاتی با کشورهای کاریکام

34. آنتیگوآ و باربودا

– افراد غیرمقیم فقط برای درآمد حاصل از آنتیگوآ و باربودا مالیات می‌دهند.
– سود سرمایه مشمول مالیات نیست.
– مالیات بر عواید سرمایه، مالیات بر تحصیل سرمایه، مالیات بر ارث و مالیات بر ثروت یا ارزش خالص دریافت نمی‌شود.
– معاهده‌های مالیاتی با کشورهای کاریکام و بریتانیا

35. سنت لوسیا

• افراد غیرمقیم فقط برای درآمد حاصل از سنت لوسیا مالیات می‌دهند.
• مالیات بر عواید سرمایه‌ای، حق تمبر، مالیات بر تحصیل سرمایه، مالیات بر ارث و مالیات بر ثروت یا ارزش خالص گرفته نمی‌شود.
• مالیات بر املاک، بسته به کاربری ملک، بین ۰ تا ۰.۵ درصد است.

36. سنت کیتس و نویس

– مالیات بر درآمد فردی، مالیات بر عواید سرمایه‌ای، مالیات بر تحصیل سرمایه، مالیات بر ارث و املاک و مالیات بر ارزش یا ثروت خالص دریافت نمی‌شود.
– مالیات بر املاک، بسته به کاربری و محل ملک، بین ۰.۲ تا ۳ درصد است.
– حق تمبر برای انتقال املاک بین ۲ تا ۱۸.۵ درصد و برعهده‎ی فروشنده است.
– معاهده‌های مالیاتی با کشورهای کاریکام، موناکو، سوئیس و بریتانیا

37. وانواتو

• از درآمد جهانی و ارث و سود سرمایه مالیات گرفته نمی‌شود.
• در وانواتو، مالیات بر شرکت‌ها، چه برای شرکت‌های داخلی و چه بین‌المللی، صفر است.

38. ترکیه

• ترکیه با بیشتر کشورهای توسعه‌یافته‎ی جهان معاهده‎ی مالیات مضاعف منعقد کرده است.
• افراد غیرمقیم فقط روی درآمد حاصل از ترکیه مالیات می‌دهند.
• در ترکیه مالیات بر ثروت گرفته نمی‌شود.
• نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۱۸ درصد است. برای بعضی از کالاها و خدمات خاص، نرخ مالیات به ۸ و ۱ درصد کاهش می‌یابد.

39. آمریکای شمالی

• فرد دارای ویزای سرمایه‌گذاری E-2 فقط مشمول مالیات بر درآمد کسب‌وکار خود در ایالات متحده است و برای درآمد جهانی خود مالیاتی نمی‌دهد (چون فاقد تابعیت یا اقامت دائم ایالات متحده است).